Санітарно-просвітницька робота
Санітарно-освітня робота в лікувально-профілактичному закладі являє собою комплекс диференційованих, цілеспрямованих санітарно-освітніх заходів, що передбачають гігієнічне виховання різних контингентів населення і органічно пов'язаних з діяльністю лікувально-профілактичних установ. Санітарно-освітня робота проводиться відповідно до місцевими умовами і завданнями, що стоять перед різними типами лікувально-профілактичних установ.
Санітарна освіта - обов'язковий розділ діяльності кожного лікувально-профілактичного закладу, професійний обов'язок кожного медичного працівника. Це природно, оскільки роль особистісного (поведінкового) чинника велика в попередженні захворювань, в ранньому зверненні за медичною допомогою. Цей фактор впливає на строки одужання, ефективність доліковування та відновлення працездатності і на попередження загостренні захворювань.
Організація санітарно-просвітницької роботи
В даний час положення про лікувально-профілактичних закладах усіх типів (поліклініці, амбулаторії, лікарні і т. д.) передбачають роботу з санітарно-гігієнічного виховання населення. Тим не менш, аналіз практичного здійснення санітарно-просвітницької роботи в цих установах показує, що нерідко на місцях до її проведення підходять формально і часто допускаються методичні помилки, основними причинами яких є:
- Недооцінка лікарями дієвості цього розділу профілактичної роботи, в силу чого вони не приділяють цій роботі належної уваги;
- Відсутність знань про організацію та методичних підходах до цієї роботи, що призводить до порушення основного принципу санітарної освіти (диференційованості і цілеспрямованості пропаганди), а серед форм санітарної освіти переважаютьчитання лекцій і випуск санітарно-освітніх бюлетенів.
Крім того, недостатньо уваги приділяється групових та індивідуальних форм роботи.
Санітарно-просвітня робота в лікувально-профілактичному закладі являє собою комплекс диференційованих, цілеспрямованих санітарно-освітніх заходів, що передбачають гігієнічне виховання різних контингентів населення і органічно пов'язаних з діяльністю лікувально-профілактичних установ. Санітарно-просвітня робота проводиться відповідно до місцевих умов і завданнями, що стоять перед різними типами лікувально-профілактичних установ.
Загальне керівництво і контроль за організацією і проведенням санітарно-освітньої роботи здійснює головний лікар лікувально-профілактичного закладу, який повинен забезпечувати активну роботу лікарів і середніх медичних працівників за санітарно-гігієнічного виховання населення як в стінах самого лікувально-профілактичного закладу, так і на території, що обслуговується .
Головний лікар лікувально-профілактичного закладу працює в тісному контакті з місцевим будинком санітарної освіти, звідки отримує методичну допомогу та матеріали.
Кожен медичний працівник, крім проведення індивідуальних бесід з хворими та їх родичами в процесі надання лікувально-профілактичної допомоги, зобов'язаний щомісяця 4:00 свого робочого часу витрачати на проведення групових і масових форм санітарно-освітньої роботи.